گالری تصاویر
عنوان
اخبار > گرامیداشت یاد و خاطر استاد برجسته ریاضی دکتر مریم میرزاخانی در دانشگاه ملی سنگاپور


  چاپ        ارسال به دوست

بزرگداشت دکتر مریم میرزاخانی

گرامیداشت یاد و خاطر استاد برجسته ریاضی دکتر مریم میرزاخانی در دانشگاه ملی سنگاپور

    به همت جمعی از ایرانیان مقیم  و دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی در دانشگاه ملی سنگاپور و با حضور شمار کثیری از دانشجویان و اساتید غیر ایرانی، و بمنظور تجلیل از مقام علمی مرحومه دکتر مریم میرزاخانی ریاضیدان برجسته و نابغه ایرانی ، مراسم بزرگداشتی در دانشکده علوم دانشگاه ملی سنگاپور برگزار شد.

در این مراسم ابتدا جواد انصاری سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگاپور با تجلیل از استعداد و نبوغ خارق العاده دکتر مریم میرزاخانی، وی را از جمله شخصیتهای کم نظیر علمی در جهان خواند که در سنین جوانی به کسب عالی ترین جوایز ریاضیات و احراز برترین مرتبه در علوم هندسی هذلولی و ریاضیات دست یافته و نخستین کسی بوده که توانسته است دو بار مدال طلائی المپیاد ریاضی را از آن خود کرده و همچنین اولین بانوئی در جهان بوده که جایزه جهانی « فیلدز » را در رشته ریاضی بدست آورد.

سفیر کشورمان با اشاره به جاودانگی بزرگان حتی پس از مرگ، و زنده بودن انسانهای خلاق و پیشتاز در ازای بهره مندی از آثار نافع و باقیات صالح آنان، افزود: « تا روشنائی چراغ هست، توماس ادیسون زنده است. مادام که واکسینه شدن موجب مصونیت از بیماری است، رابرت کُخ زنده است. تا آنگاه که بهره برداری از آثار فتوالکتریک ضرورت زندگی بشری است، آلبرت انیشتن نیز زنده است و تا زمانی که هندسه هذلولی و حجمی در معماری و صنعت و دیگر زوایای زندگی ما وجود دارد، راهکارهای کلیدی مریم میرزاخانی چراغ فراروی ماست، و آیا معنای جاودانگی انسانها جز این است ؟»

          سفیر کشورمان در پایان سخنان خود اظهار داشت: « به عنوان یک ایرانی به داشتن چنین سرمایه های علمی کشورمان که آثار مثبت و ارزنده وجودیشان را در سراسر جهان شاهد هستیم، افتخار می کنیم و بخاطر سهم عظیمی که در حل مشکلات بزرگ جهانی و بهبود زندگی جوامع بشری داریم بخود می بالیم ».

          سخنران دیگر مراسم « پرفسور تان سِر پیو » استاد برجسته ریاضیات دانشگاه ملی سنگاپور بود که با اشاره به دیدارهای قبلی و همکاری با خانم میرزاخانی، به تفصیل نبوغ و تسلط شگفت آور وی در حل پیچیده ترین مسائل ریاضی عصر حاضر را تشریح و مقام علمی آن بانوی دانشمند ایرانی را در جهان امروز بی مانند توصیف کرد. دکتر تان سِر پیو با یادآوری خاطراتی از خانم میرزاخانی، به تکریم از شخصیّت ممتاز وی نیز اشاره و تصریح کرد که اخلاق و منش انسانی دکتر میرزاخانی نیز همانند تبحّر و مهارت او در ریاضی، سزاوار تقدیر و حتی آموختن بود. وی از دست دادن چنین سرمایه عظیمی را برای جامعه ریاضی دانان جهان ضایعه ای جبران ناپذیر قلمداد کرد.

    مراسم با نمایش چند فیلم کوتاه از زندگی و فعالیت های خانم میرزاخانی و ذکر خاطراتی توسط همکاران وی پایان یافت.

 دانلود فايل : Fields_Maryam_Mirzakhani.jpg ( 303KB )


١٩:١٧ - 1396/05/28    /    شماره : ٤٧١٠٧٠    /    تعداد نمایش : ٢٣٥خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران