گالری تصاویر
عنوان
اخبار > تبریک رئیس جمهور ایران به رئیس جمهور جدید سنگاپور


  چاپ        ارسال به دوست

تبریک رئیس جمهور ایران به رئیس جمهور جدید سنگاپور

آقای دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در پیامی، انتخاب خانم حلیمه یعقوب را به ریاست جمهوری سنگاپور تبریک گفت.

'حلیمه بنت یعقوب' 63 ساله سیاستمدار مسلمان سنگاپوری است که به عنوان یکی از اعضای حزب حاکم اقدام مردم (پی.ای.پی) پیشتر ریاست پارلمان این کشور را نیز بر عهده داشت .
وی نخستین زنی است که در تاریخ سنگاپور به جایگاه ریاست جمهوری می‌رسد. حلیمه یعقوب پس از 'عبدالله تارموگی' و 'مایکل پالمر' سومین رئیس مجلس متوالی متعلق به یک اقلیت نژادی است. وی همچنین در سال های 2011 تا 2013 در وزارت توسعه جامعه ورزش و جوانان کار می‌کرد.
درخواست برای شرکت در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری سنگاپور که براساس قوانین این کشور باید یک نفر از نژاد مالایی به این پست دست یابد، از اول ماه ژوئن سال جاری میلادی آغاز شد.
نخست وزیر سنگاپور سال گذشته اعلام کرد براساس مدلی که در آن به حق اقلیت ها نیز احترام گذاشته می شود، کرسی بعدی ریاست جمهوری این کشور به نژاد مالایی اختصاص می یابد.
از حدود 47 سال پیش تاکنون این برای نخستین بار است که یک مالایی دیگر به عنوان رئیس جمهور این دولت – شهر کوچک حوزه جنوب شرق آسیا برگزیده می شود.
با توجه به جمعیت چند نژادی سنگاپور و طبق قوانین این کشور، در صورتی که برای پنج دوره متوالی فردی از یک نژاد یا اقلیت به پست ریاست جمهوری این کشور دست نیابد، براساس مفهومی به نام 'تحریک ناشی از وقفه' این پست در دوره بعد به نماینده ای از آن نژاد و یا اقلیت تعلق می گیرد.
از آنجا که در سنگاپور ساختار جمعیتی مانند مالزی ترکیبی از مالایی ها، چینی ها و هندی ها است، از هر 6 دوره حداقل یک دوره ریاست جمهوری به هر یک از این سه نژاد اختصاص می یابد.
رئیس جمهوری سنگاپور که یک مقام تشریفاتی محسوب می شود و دوره آن نیز 6 ساله است تا پیش از سال 1993 توسط پارلمان این کشور برگزیده می شد، اما اکنون رای مردم سرنوشت این کرسی را تعیین می کند.
'تونی تن کنگ یام' چینی تبار رئیس جمهوری قبلی این کشور در ماه اوت سال 2011 با 35 درصد آرا به عنوان هفتمین رییس جمهوری سنگاپور برگزیده شد که دوره ریاست جمهوری اش 9 شهریور پایان رسید.
براساس قوانین سنگاپور تنها افرادی مجاز به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری هستند که صلاحیت آنها در کمیته انتخابات مورد تایید قرار گرفته باشد و در عین حال مجوز جامعه مالایی های این کشور را نیز به دست آورده باشد.
'فرید خان' رقیب 'حلیمه یعقوب' امروز با صدرو بیانیه ای تصمیم کمیته انتخابات و کمیته جامعه مالایی ها را پذیرفت و گفت که درخواست وی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری به معنی رئیس جمهور شدن وی نبوده و همچنان به خدمت به مردمش ادامه خواهد داد.
حلیمه یعقوب خرداد ماه سال 93 زمانی که ریاست پارلمان این کشور را برعهده داشت درصدر هیاتی به ایران سفر کرد.دانلود فايل : Singapore_President.jpg ( 35KB )


١٤:٢٧ - 1396/07/18    /    شماره : ٤٧٨٨٨٩    /    تعداد نمایش : ٦٥٣خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران